За сваки дом
За сваки дом
Православни црквени календар представља темељ за одређивање светих дана и празника у Православној цркви. Служи као духовни водич кроз црквену годину, обележавајући светитеље, постове, покретне и непокретне празнике. Овде су неки кључни аспекти православног црквеног календара:
Јулијански календар: Већина Православних цркава користи Јулијански календар, који је установљен за време владавине римског цара Јулија Цезара. Због разлике у односу на Грегоријански календар, који је широко прихваћен у већем делу света, празници попут Божића се у многим православним црквама прослављају 13 дана касније (7. јануара, уместо 25. децембра).
Покретни празници: Централни покретни празник је Ускрс, који се рачуна према лунарном календару. Датум Ускрса утиче на датуме других покретних празника и постова, као што су Велики пост, Цвети, и Велика недеља.
Непокретни празници: Ово су празници који падају на исти датум сваке године према Јулијанском календару, као што су Божић (7. јануара) и Богојављење (19. јануара).
Менолог: Део календара који набраја светитеље и празнике за сваки дан године.
Постови: Пост је духовна дисциплина којом се верници уздржавају од одређене хране или активности. Главни постови укључују Велики пост (пред Ускрс), Петров пост, Госпојински пост и Божићни пост. Такође, већина православних верника пости средом и петком током читаве године.
Црквени стил и Нови стил: Док већина православних цркава прати "Стари стил" (Јулијански календар), неке, попут Грчке Православне Цркве, прешле су на "Нови стил" (Грегоријански календар) за прославу неких празника. Ово може довести до разлика у датумима прославе између различитих православних цркава.
Православни црквени календар је кључан за духовни живот верника, јер пружа структуру и ритам за литургијске прославе, постове и молитве током године.